Menu

Upiorna opowieść – Peter Straub

7 stycznia 2018 - Horror
Upiorna opowieść – Peter Straub

Klasyczna już powieść grozy pisarza szerzej znanego jako współautor bestsellerów napisanych w tandemie ze Stephenem Kingiem. Jednak solo Peter Straub doskonale sobie radzi!

„Upiorna opowieść” (oryginalny tytuł to „Ghost Story”) powstała w zamierzchłych latach 80. W Polsce ukazała się ok. roku 1993 i od tamtej pory nie była wznawiana. Wydawnictwo Vesper planuje ją wydać w tym roku, ale na chwilę obecną nie ma mowy, żeby kupić „nówkę”, a i na rynku wtórnym trzeba się nagimnastykować, niejednokrotnie płacąc jak za zboże. Chciałem jednak w końcu przerobić tego klasyka, więc sięgnąłem po powieść w oryginale i pochłonąłem ją bardzo szybko, choć jest dość gruba.

Główną osią fabuły są poczynania bohaterów mieszkających w niewielkim amerykańskim miasteczku zasypanym śniegiem. Kilku starszych jegomościów łączy nie tylko wieloletnia przyjaźń, ale także pewna tajemnicza kobieta, którą spotkali na swojej drodze przed dekadami.

Jednego roku, podczas przyjęcia ginie jeden ze starszych panów. Potem, w mniej lub bardziej tajemniczy sposób, umierają kolejni. Dodatkowo giną zwierzęta. Początkowo ciężko dopatrzeć się przyczyn, jednak dziwnym zbiegiem okoliczności w miasteczku pojawili się znikąd nowi mieszkańcy. Aby wreszcie zamknąć otwarty przed laty rozdział, ci, którzy ocaleli, muszą się ich pozbyć. Na dobre.

„Upiorna opowieść” to horror (może bardziej thriller), który przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie szukają bezsensownego rozlewu krwi, opisów wypruwania flaków i tego typu scen. Powieść Strauba klimatem przypomina twórczość Kinga i nie zepsuję nikomu przyjemności czytania, określając ją jako bardziej rozbudowaną, wielowątkową wersję „Miasteczka Salem”. Gorąco polecam!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *